МИФ 2020. Ден първи: Секторът на недвижими имоти в „новата нормалност“
Седемнадесетото издание на тридневния Младежки икономически форум (МИФ) 2020, организирано от Студентския съвет, беше открито днес хибридно – в аула „Максима“ платформата MS Teams и онлайн във фейсбук. В първия ден гост-лектори бяха утвърдени професионалисти от сектора на недвижимите имоти, които споделиха своя опит и отговориха на въпросите на студентите.
„Младежкият икономически форум дава възможност на студентите да се срещнат с професионалисти от бизнеса и политиката, с хора, доказали се в своята област, и да проведат заедно ползотворна дискусия по актуални теми, заяви Ангел Стойков, председател на Студентски съвет. – Светът е променлив, нещата с всеки изминал ден стават различни и ние трябва да се адаптираме към тези промени, за да можем да се развиваме и да продължаваме нашия нормален живот“. Студентският лидер цитира Чарлз Дарвин: „Оцеляват не най-силните и най-интелигентните, а тези, които успяват да се приспособяват към трудностите и промените“ и пожела успех на форума и здраве на участниците.
Ректорът проф. д-р Димитър Димитров поздрави организаторите и участниците във форума, които проявяват инициатива и вървят напред, така че да не се прекъсват учебният процес и връзката с бизнеса в тези трудни условия. Той посочи, че е присъствал на няколко форума и на някои от тях не е могъл да си намери място в залата поради големия интерес и авторитетните лектори. Предполагам, че и сега интересът ще бъде голям, защото ние – преподаватели и студенти – трябва да се възползваме от всяка една възможност, за да обогатяваме нашите знания, каза проф. Димитров.
Ангел Стойков връчи почетна грамота от името на ръководството на Студентския съвет на проф. Димитър Димитров за значим принос за развитието и утвърждаването на Младежкия икономически форум (на снимката долу).
Модераторът на събитието Кристиян Маджуров, президент на Алумни клуба на Студентския съвет, посочи, че темата за недвижимите имоти е много актуална в момента – близо 14% от БВП на страната се формира от този сектор и услугите, свързани с него.
Гост-лекторът г-н Иван Велков, председател на УС на Българската фасилити мениджмънт асоциация (БГФМА) и ФИАБЦИ България, заяви, че пазарът на недвижими имоти и цялата му индустрия са изключително шарени, защото там се срещат най-различни хора и ситуации. Част от тях по нищо не отстъпват на най-добрите световни примери за качество и ефективност. Професионалните организации налагат добрите практики и чрез показването на това как може да се постигат резултати чрез пазарни и пропазарни механизми, чрез стимули да се търси все по-доброто и все по-качественото повишаване на продукта и услугата, каза той.
Гост-лекторът г-н Добромир Ганев, председател на УС на Националното сдружение Недвижими имоти (НСНИ), посочи, че в рамките на дискусията ще е добре да се коментира как се отразяват работата на консултантите и брокерите и „новата нормалност“ в отделните класове от сектора на недвижими имоти. Ясно е на всички, че пандемията ускори и катализира доста процеси, свързани с „новата нормалност“ и най-вече с дигитализацията, каза той. Г-н Ганев заяви, че са успели да организират и прилагат по-активно видеоогледи във всекидневието си и в работата с клиенти. Един от резултатите, които пандемията ускори, е повишаването на квалификацията и знанията на служителите чрез организирането на онлайн събития.
Според г-н Георги Павлов, създател на Proptech.bg, който дълги години е бил изпълнителен директор на една от най-големите агенции за недвижими имоти в България, това, което се случи тази година, е в голяма полза за целия дигитален свят. Промяната не е нещо ново. Цифровите технологии са част от промяната, които подпомагат цялостната промяна, каза той.
Гост-лекторът г-н Георги Янков, управляващ сътрудник в Primo+ недвижими имоти, докторант в катедра „Недвижима собственост“ и спонсор на списание „Недвижими имоти и бизнес“, издавано от катедра „Недвижима собственост“, се фокусира върху практичността, която е дълбоко заложена в недвижимите имоти като цяло. Тази „нова реалност“ зумна с една лупа всички процеси, които са важни. Ние винаги идентифицираме три вида участници на пазара на недвижими имоти – такива, които ползват имотите, тези, които инвестират с идеята за някаква доходност, и онези, които дават стойност, тоест служителите в сектора на недвижими имоти.
По време на дискусията за развитието на недвижимите имоти в „новата нормалност“ студентите в залата и онлайн имаха възможност да зададат своите въпроси и да получат професионални отговори.
Ангел Стойков връчи почетни грамоти на гост-лекторите за участието им в Младежкия икономически форум 2020 (на снимките долу).
Първият ден от Младежкия икономически форум беше излъчван онлайн във фейсбук страниците на УНСС и на Студентския съвет.