Предизвикателствата пред регионите и готовността на финасовия сектор в България във втория ден на МИФ 2024

„Регионите, които успеят да се адаптират към новите икономически реалности и да отговорят на европейските изисквания, ще могат да привличат младите хора и да изградят конкурентоспособна икономика. Изграждането на стабилна транспортна свързаност, зелена икономика, дигитализации и иновации са сред приоритетите в работата на отговорните институции, в това число и на МРРБ. Разработването и внедряването на политики, стимулиращи икономическия растеж у нас и насърчаващи социалното включване в съответствие с европейските принципи, също са фокус в неговата работа“. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова по време на 21-то издание на Младежкия икономически форум (МИФ) 2024, организиран от Студентския съвет при УНСС в партньорство с Националното представителство на студентските съвети (НПСС).

По време на втория ден на форума министър Коритарова изнесе публична лекция на тема „Перспективи и предизвикателства пред регионалното развитие на България“.  

Пред участниците Виолета Коритарова обърна внимание на успешното партньорство между Министерството и общините, които са подпомагани за изпълнение на важни за тях проекти чрез държавния бюджет и европейските програми. Като основен проблем за България посочи неравномерното разпределение на ресурсите и възможностите на различните райони в страната. За да бъде страната ни конкурентноспособна на страните от ЕС и да отговаря на изискванията на бизнеса, трябва да се създават условия за привличане на инвестиции и иновации, обобщи регионалният министър.

В откриващата част на събитието с приветствия към участниците се обърнаха проф. д-р Цветана Стоянова, зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, доц. д-р Георги Николов, зам.-декан по учебната работа на факултет „Управление и администрация“ и ръководител на катедра „Регионално развитие“, както и организаторите на форума Илиян Чабуклийски, председател на Студентския съвет при УНСС, Ангел Стойков, председател на НПСС, д-р Даниел Парушев, почетен председател на НПСС, председател в мандата 2020 – 2024 г. и президент на алумни общността на организацията.

„За мен е чест да открия тази лекция, която е част от програмата на 21-то издание на Младежкия икономически форум, който се утвърди като платформа за вдъхновяващи дискусии и обмен на идеи между младите хора и водещи личности от бизнеса, политиката и академичната общност. Тази година форумът се провежда под патронажа на президента на Република България г-н Румен Радев, а днес имаме удоволствието да посрещнем министъра на регионалното развитие и благоустройството г-жа Виолета Коритарова. Темата на днешната лекция е изключително актуална и многопластова, защото регионалното развитие не е просто икономическа необходимост, то е път към благосъстояние, модерна инфраструктура и устойчиво бъдеще за всички български граждани“, каза Илиян Чабуклийски.

Проф. д-р Цветана Стоянова поздрави присъстващите от името на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и подчерта: „Убедена съм, че лекцията на министър Коритарова ще ви представи много от актуалните теми, свързани с Плана за възстановяване, с енергийната ефективност и програма „Развитие на регионите 2021-2027“. Теми, които са изключително важни както за нас като икономически университет, така и за студентите от специалност „Регионално развитие“, голяма част от които виждам, че присъстват в залата. Поздравления за Студентския съвет за организацията на форума и за всичко, което прави през тези 21 години“.

Доц. д-р Георги Николов благодари на Студентския съвет за неуморната работа през годините за организирането на МИФ и посочи: „Катедра „Регионално развитие“ има дългогодишно сътрудничество с Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), имаме над двадесет студенти, които са се реализирали и успешно работят в различните звена и структури на МРРБ, което за мен е изключителна чест и много се гордеем с това“.

„За мен е изключително удоволствие отново да бъда част от МИФ, като председател на най-голямата студентска организация на територията на България и за поредна година Националното представителство на студентските съвети е партньор на това събитие. Това сътрудничество датира от мандата на г-н Даниел Парушев  и аз съм му изключително благодарен за това, че именно той е успял да направи едно изключително добро партньорство с университета и Студентския съвет за това огромно събитие, каквото е Младежкият икономически форум и за неговото развитие през годините“, каза Ангел Стойков и допълни, че темата на днешната лекция е изключително важна, на фона на задълбочаващата се водна криза на територията на България и справедливия зелен преход, който се очаква страната ни да направи.

„Темата на събитието е изключително актуална, но аз искам да кажа, че познавам г-жа Виолета Коритарова от няколко години, тя беше един от най-подготвените хора в Министерството на образованието и науката и мисля, че може да вземете много от днешната среща, защото това е най-правилният човек за Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Смятам, че ще ви бъде полезно да се докоснете до този опит, експертиза и професионализъм“, изтъкна д-р Даниел Парушев.

Сутринта в рамките на програмата на форума се проведе и дискусия с фокус „Готовността на финансовия сектор в България за приемане на еврото“. В дискусията отново участваха зам.-ректорът по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики проф. д-р Цветана Стоянова и председателят на Студентския съвет при УНСС Илиян Чабуклийски. Официални гости бяха Методи Методиев, зам.-министър на финансите, Александър Колев, член на УС на „Евроинс“, ресор „Продажби“ и Тодор Плугчиев, началник отдел „Стратегическо планиране“ в Пощенска банка.

„Щастлив съм, че виждам толкова много хора в залата, които се интересуват от ситуацията, свързана с готовността на финансовия сектор за приемане на еврото в нашата страна. Една изключително важна и актуална тема, която засяга всеки един от нас, защото от нея зависи стратегическото развитие на България в бъдеще“, каза председателят на Студентския съвет при УНСС Илиян Чабуклийски при откриване на събитието.

„За нас е важно да чуем мнението на нашите гости по тази изключително важна за България тема, но искам да отбележа, че приемането на еврото в България се забави не защото имаме някакви финансови пречки, а поради нестабилната политическа обстановка, която допринася в голяма степен за това ние да не можем да покрием последния критерий, свързан с инфлацията“, отбеляза проф. д-р Цветана Стоянова.

„Според прогнозите на Министерството на финансите и Европейската комисия до края на годината е възможно да изпълним последния инфлационен критерий за присъединяване към еврозоната. След това планът на служебното правителство ще остане същият“, каза зам.-министърът на финансите Методи Методиев. Той отбеляза, че правителството действа по решенията на Народното събрание и след изпълнението на критериите от Маастрихт, ще бъде поискано извънредно докладване за конвергенция. На форума заместник-министърът сподели историческия контекст на пътя към еврото в България. Подчерта, че страната ни е вече член на Банковия съюз, а българският лев участва в Механизма на обменния курс II (ERM II). По думите му България фактически е част от еврозоната в банковия сектор и добави, че левът е фиксиран спрямо еврото от самото начало на валутата. При приемането на еврото, то ще замести левът като законно платежно средство. Според него въвеждането на еврото ще донесе институционална конвергенция с развитите държави от ЕС, особено във връзка с ефективността на институциите и доверието на гражданите в тях. Тези промени ще имат както социални, така и икономически предимства, увери заместник-министърът. По думите на Методиев, българските институции усилено работят и постигат значителен напредък по всички направления, за да осигурят необходимата подготовка за присъединяване на страната към еврозоната.

Тодор Плугчиев посочи, че в технологичен аспект банките са готови за въвеждане на еврото и няма да има затруднения при обслужването на клиентите и обмяната на лева в евро.

Александър Колев каза, че и застрахователните дружества, и специално „Евроинс“, няма да срещнат затруднения в своята дейност при въвеждане на еврото. Той отбеляза, че влизането в еврозоната според него ще предостави повече възможности за бизнеса.

Сайтът се поддържа от администратора на Студентски съвет при УНСС